Balkabaklı Chescake

Şeften Öneri  : Fırını önceden ısıtınız.

Malzemeler oda sıcaklığında olsun

Chescake kenarlarını ince uçlu bıçak ile kalıptan ayırınız ki Chescake yarılmasın.

300 gr. Balkabağı

200 ml. Krema(1 kutu)

200 gr. burcak bisküvi

100 gr. tereyağı

400 gr. Beyaz labne

150 gr. pancar şekeri

3 adet yumurta

30 gr. un(2 çorba kaşığı)

20 gr. nişasta (1 çorba kaşığı)

1 paket vanilya

200 ml. su

Balkabaklarının kabuklarını soyup kare kare doğrayınız.

Doğranmış balkabağını tencereye koyunuz üzerine bir su bardağı su ve pancar şekerini dökerek orta ateşte ezilinceye kadar pişiriniz.

Burcak bisküvileri rondo da çekip eziniz ve içerisine oda sıcaklığındaki tereyağı ile karıştırılıp tabanına yağlı kağıt serdiğımiz kelepceli kek kalıbına dökerek parmaklarımızın uç kısmı ile pekiştirerek sıkı bir taban olusturunuz buzdolabında bekletiniz.

Pınar beyaz,krema ve şekeri homojen hale gelene kadar karıştırınız,yumurtaları tek tek ilave ederekm kariştirmaya devam edilir , üzerine un,vanilyayı ilave ederek kasıkla hafifçe yediriniz.

#Chescake karışımını dolaptan cikardığımız taban üzerine döküp düzeltelim ve kalıbı aliminyum folyo ile kapatmak için üzerine koyup dışardan içe doğru kıvırarak tabanini dışardan kenarlarını kapatalım (su gecmemesi için)

Tepsiyo fırının orta kısmına yerleştirip içerisine 200 ml. Su koyalim ve Chescake kalıbını içerisine koyup 160 derecede bir saat pişirmenin sonunda ortası yumusak kenarları pismis bir gorüntü olusmuşsa pişmiş demektir kenarlarini bicakla kalıptan ayiriniz ki Chescake çatlamasın fırında bir saate yakın bekletiniz.

Vok tava icerisine ezilmis bal kabakları ve 1/2 su bardağı su ve nisasta,pancar şekeri ile beraber karıştırarak pisirelim, koyu bir kıvam alınca ocağı kapatırız,ılınınca pişen chescake üzerine dökerek düzeltip buzdolabında bekletiriz (kalıptan çıkarmadan)

Dinlenmiş chescakenin kelepçesini açarak icerisinden cikarıp yağlı kagittan ayırıp servis tabağına alırız.

Chescake ki kaynamış su ile bıçağı ıslatarak 8 eşit parçaya böleriz⚘sevdiklerimize buzlu limonata ile harika uyum sağlar♥️Afiyet Olsun