Minik Tarte Tatin Tarifi

Şeften Öneri : Elmalar biraz kararabilir hazırlarken hızlı hareket ediniz, kabuklarını kaynatarak sos hazırlayınız yaparken çok eğleneceksiniz çocuklarınızla farklı lezzetler ve hoş saatler geçireceksiniz mutfağıma  gelin ve eğlenin.

200 gr. toz şeker(1 su bardağı)

8 adet tatlı elma

1 adet limon

2 gr. tarçın(1 çay kaşığı)

300 gr toz şeker(1,5 su bardağı)

280 gr. un(2 su bardağı)

50 gr. badem

2 adet yumurta

4 gr. karbonat(1 tatlı kaşığı) & 1 paket kabartma tozu

245 ml. su

150 gr. yumuşak margarin & tereyağı

dinlenen hamuru merdane yardımı ile 1 cm.lik kalınlıkta açarız ve 8 adet küçük kalıplarla keserek yuvarlak daireleri yağı kağıt serilmiş fırın tepsisine aralıklı dizerek fırında pembe pişiririz.

Fırından çıkan keklerin üzerine aleminyum kaplarda pişen elmaları ters çevirerek kreması üste gelecek şekilde çıkartırız ve elma kabuklarının sosundaki o muhteşem has elma aroması suyu üzerine kaşık yardımı ile elmaların üzerine ve kek üzerine gezdirerek ıslatarak hafif kıtır ve yumuşak,lezzetli tarte tatin hazırdır.

Servis tabağına alacağınız tarte tatin tatlınızın üzerine tarçın eker dilerseniz yanında bir miktar kaymak alarak hazırlarsınız lezzetinden parmaklarınızı yiyeceksiniz. Afiyet Olsun

Elma kabuklarını soyunuz,elmaların çekirdeklerini içerisinden oyarak çıkartın ve kabukları bir tencerede 2 su bardağı su ile kaynatınız.

Tava içerisine bir su bardağı toz şekeri koyunuz ocağı yakıp şekerleri karamelize ediniz bunu yaparken tavayı daireler çevirerek kendi içinde karıştırınız altın bir renk alınca elma kabuklarından çıkan suyu ilave ediniz ve karıştırarak karameli seyreltiniz tarcın ekerek ocağı kapatınız.

Tava içerisine bir su bardağı toz şekeri koyunuz ocağı yakıp şekerleri karemelize ediniz bunu yaparken tavayı daireler çevirerek kendi içinde karıştırınız altın bir renk alınca elma kabuklarından çıkan suyu ve tereyağı ilave ediniz ve karıştırarak karemeli seyreltin tarcın ekerek ocağı kapatınız.

Aliminyum küçük kalıpların içerisine bir kepçe kaşık ile karamel koyalım ve elmaları içerisine oturtup içlerine badem taneleri kayalım ve 180 derecelik fırında 25 dakika pişirelim.

Kek yoğurma kabında yumurta ve toz şekerleri beyazlatıncaya kadar karıştırınız içerisine 50 gr. tereyağı limon suyu ve kabuğu ile karıştırıp un ve üzerine karbonat ekleyerek iyice yoğurunuz katı bir hamur elde edeceksiniz ve hamuru 15 dakika dinlendiriniz.