Baklava

Şeften Öneri : Baklavayı kızartırken fırını 3 dakika kapatma işlemi yaparak yavaş yavaş kızartınız, kızartmadan önce tere yağını baklavaya döktüğünüzde yağdan çoss diye ses çıkması gerekir.  :)

10 adet yumurta

60 gr. yoğurt(1/4 su bardağı & 3 çorba kaşığı)

216 gr.sıvı yağ(1 su bardağı)

80 gr. süt(1/3 su bardağı)

250 gr. tere yağı & margarin

1/2 kabartma tozu

15 gr. limon suyu (1 çorba kaşığı)

2000 gr. toz şeker

1000 ml. (5 su bardağı)

20 gr. tuz(1 tatlı kaşığı)

Hamur yoğurma kabına un koyalım ve ortasını çukur açıp 10 yumurta kıralım fakat 5 tanesinin sarısını ayırıp beyazlarını katalım yoğurt,tuz,sıvı yağ,ve kabartma tozu ilave edip yoğuralım hamuru 10 dakika dinlendirelim.

Ayıkladığımız ceviz içlerini rondoda çok ezmeden kırarız.

Hamuru uzun rulo haline getirip 35-40 parçaya bölelim ve her birini tek tek açarak 3-5 dakika bekletip kuruturuz tepsiye dizer ve her 10 katta açılan yufkaların üzerine ceviz serperek açma işlemini tamamlarız.

Tava içerisinde tere yağını yakmadan eritiriz.

Tepsideki baklava yufkalarını önce ortadan artı şeklinde keser dört'e böleriz sonra sekiz'e sonrada yan dilimlere ayırıp baklava şekli çıkartırız, üzerine erittiğimiz tereyağı çok sıcakken baklava dilimlerinin her tarafına dökülür 180 dereceye ayarlanmış,ısıtılmamış fırına kızartmak için sürülür.

Derin bir tencereye şeker ve suyu koyup kaynatırız,kıvam kutunca limon suyunu ekleriz şerbet sıcak kaynarken soğuk baklava üzerine dökerek şerbetlenir.5-6 saat sonra baklava hazırdır

Özellikle bayramlarımızın vazgeçilmez ikramı olan baklavalarımız, Türk Milletinin Milli yiyeceği statüsündedir. Afiyetler Olsun Efendim