Haşhaşlı Gözleme

Şeften tavsiye :

Odun ateşinde pişirilen haşhaşlı gözlemelerin lezzetli farklıdır, taze iken dondurucu  da birkaç ay bekletebilirsiniz. 

NOT: Haşhaşı çiğ aldıysanız önce yıkayıp tel süzgeçte bekletin kurumaya bırakın kuruyan haşhaşı ısınmış tavada kavurmak suretiyle renginin açık kahverengi olmasını sağlayıp soğuyunca haşhaşı aldığınız aktara götürüp çektirebilirsiniz, koyu kahverengi yağlı haşhaş elde edersiniz.

alabildiği kadar ılık su

250 gr tereyağı

1 paket maya

2 kilo un

1 yemek kaşığı tuz

500 gr dövülmüş haşhaş

1 kilo dövülmüş haşhaş

500 gr sıvı yağ

Hamuru derin bir kap içerisinde maya ve ılık su ile tuzu atılarak kulak memesi kıvamında yoğrulur, yumruk büyüklüğünde bezeler haline getirilir ve bir oklava yardımıyla 30 cm çapında inceltilerek açılır üzerine yağ ve haşhaş karıştırılıp sürülür bu işlem diğer hamur bezeleri de yapılıp üç kat üst üste konulur ve kalın şeritler halinde kesilerek ayrı ayrı sarılır ve ucu altına katlanarak rulolar sarmal şekilde bekletilir.

Pişirmeyi odun sacında, elektirikli saçta ve yapışmaz tavada yapabilirsiniz. hazırlanan haşhaşlı sarmal hamur bezelerini oklava yardımıyla tava büyüklüğünde incelterek ısıtılan tavanın içerisinde ters yüz edip kızaran ve pişen tarafına tereyağı sürerek soğumaya bırakırız.

Pişirmeyi odun saçında, elektirikli saçta ve yapışmaz tavada yapabilirsiniz.

Haşhaş ve yağlı hamur,kalın şeritler halinde kesilerek sarmal şeklinde sarılır ve yumruk büyüklüğüne getirilip ucu altına katlanarak bekletilir.

Soğuyan haşhaşlı ılık olarak kahvaltılık veya salatalarla ikram edilir. AFİYET OLSUN

Hamuru derin bir kap içerisinde maya ve ılık su ile tuzu atılarak kulak memesi kıvamında yoğrulur, yumruk büyüklüğünde bezeler haline getirilir.

Hazırlanan haşhaşlı sarmal hamur bezelerini oklava yardımıyla tava büyüklüğünde incelterek ısıtılan tavanın içerisinde ters yüz ederek pişiririz,her iki tarafına tereyağı sürerek soğumaya bırakırız.

Soğuyan haşhaşlı gözlemeleri keser servis tabaklarında salata,acılı ezme,kahvaltılıklarla isteğe göre servis ederiz. AFİYET OLSUN

Oklava yardımıyla 30 cm çapında inceltilerek açılır üzerine yağ ve haşhaş karıştırılıp sürülür bu işlem diğer hamur bezeleri de yapılıp üç kat üst üste koyarız.