Hangel

Not :Hangel Kars Ardahan Azerbaycan yemek kültürü olan Hangel GURUT adı verilen kurutulmuş süzme yoğurtla yapılırsa lezzeti çok güzel olur,halen o yörelerde gurutla pişmektedir.
 1 kg un

1.5 su bardağı su

8 orta boy kuru soğan

2 yumurta

250 gr. tereyağı

2 yemek kaşığı sıvıyağ

1 tatlı kaşığı pul biber

1 yemek kaşığı tuz

5 diş sarımsak

500 kg. süzme yoğurt

Kuru soğanları julyen usulü (yan ve uzun)doğranıp sıvıya ve tereyağında karamelize oluncaya kadar kızartılır, tuz pul biber ekilip sunuma hazırlanır.

Unu derin bir kaba koyup içerisine tuz yumurta ve su ile katı bar hamur yoğurup, 10 dakika bekletiriz, ve 4 eşit parçaya bölüp bezeler yaparız bunları bir oklava yardımıyla inceltilir büyük yufka haline gelir açılan bu yufka 4x4 kare kesilir bütün yufkalar bu şekilde hazırlanılır.

Büyük bir tencerede bolca su kaynatılır içerisine 1 tatlı kaşığı tuz ,1 yemek kaşığı sıvı yağ damlatılır kesilen hamurlar içerisine atılarak kaynatılıp haşlanır bir kevgir yardımıyla geniş bir tepsiye çıkarılır 2-3 dakika dinldnir

Kevgirle büyükce bir tepsiye alınan haşlanmış hamurların üzerine 2 kepçe hamurun suyundan tepsiye alınır, sarımsaklı yoğurdu üzerine döküp hafifçe harmanlar üzerine tavadaki kızaran soğanları dökeriz. AFİYET OLSUN

Süzme yoğurt bir derin kaba alınır sarımsakları havanda dövüp yoğurda katarız akıcı bir kıvam alır.