Sofraların Eskimeyen Lezzeti Aşure Tarifi

Her yıl muharrem ayında yapılan aşure çocuklar ve enerji ihtiyacı olanlar için tam bir besin kaynağı. Annelerimizin ve daha çok büyüklerimizin sofralarından eksik olmayan, en bilindik tatlılardan olan aşurenin faydaları göz doldurur nitelikte. Sofraların eskimeyen lezzeti aşure tarifi için sizi biraz bekleteceğiz.

→ Pek çok hastalığın önleyicisi konumundadır
→ B2, B1, C, A, E vitamininin yanı sıra bol miktarda demir, çinko, fosfor, kalsiyum ve sodyum içerir
→ Kalp-damar sağlığını korur
→ Bağışıklığı güçlendirir
→ Kabızlığa iyi gelir
→ Depresyon riskini azaltır
→ 1 orta kase (110 gr) aşure 344 kaloridir

✷ NOT: Samii dinler arasında pişirilmesinde benzerlik gösteren aşurenin ortak özelliği içerisinde hayvansal gıdanın bulunmamasıdır. Muharrem ayında oruçlar gösterişsiz tutulup 10. günü pişirilip Hz. Hüseyin ve 72 savaşçısı ile şehit ediliği kerbela günü adına hüzünle beraber hayır için komşulara dağıtılır.

✷ Şefin Önerisi: Aşure yapılırken şeker yerine bal veya pekmez koyarsanız kalorisini azaltmış olursunuz.

2 Su Bardağı buğday (bütün)

1 Su Bardağı Kuru Fasulye

1 Su Bardağı Nohut

15 Adet İncir

2 Su Bardağı Kuru Kayısı

1 Su Bardağı Sarı Kuru Üzüm

400 gr. Toz Şeker (2 su bardağı)

1 Paket Vanilya

100 gr. Fındık

100 gr. Dövülmüş Ceviz

1 Adet Nar

1 Tatlı Kaşığı Tuz

1 Tatlı Kaşığı Tarçın

Bakliyatları (fasulye, nohut, bütün yarma) 2-3 saat önceden ıslatıyoruz. Derin bir tencereye fasulye ve nohutu koyup yarıyı geçecek kadar su ile beraber 35 dakika kısık ateşte kaynatıyoruz.

Sonra bütün yarmayı başka bir tencerede 15 dakika kaynatıyoruz (diğer tüm malzemeler bu tencerede birleşecek onun için büyük bir tencere seçmeye özen gösterin).

Başka bir tencerede kuru meyveleri 5 su bardağı su ile kaynatıp indirmeye yakın şekerini atıyoruz.

Buğdayı pişirdiğimiz tencerenin içerisine suyu süzülmüş, pişmiş bakliyatları ve pişmiş kuru meyveleri koyuyoruz. Suyunun kıvamını da ayarlayıp 10 dakika pişiriyoruz. Kıvamını da ayarladıktan sonra tuzunu ve vanilyasını ilave edip soğumaya bırakıyoruz. Tatlı aşuremizi ılık olarak kaselerde servis ederken üzerine arzuya göre tarçın, kuru yemiş, nar ve benzerleriyle süsleyebilirsiniz.

⚘ Afiyet Olsun ⚘