4 adet yumurta

250 gr. tere yağı & margarin

125 ml. süt(1 çay bardağı)

216 ml. sıvı yağ(1su bardağı)

1/2 kabartma tozu

125 ml. yoğurt(1/2 su bardağı)

2000 gr. toz şeker

1000 ml. su(5 su bardağı)

250 gr.mısır nişastası

280 gr. un(2 su bardağı)

Hamur yoğurma kabına un koyalım ve ortasını çukur açıp yumurtaları kıralım yoğurt,tuz,sıvı yağ,ve kabartma tozu ilave edip yoğuralım hamuru 10 dakika dinlendirelim.

Ayıkladığımız ceviz içlerini rondoda çok ezmeden kırarız.

Baklava hamurunu uzun rulo haline getirip 35-40 parçaya bölüp küçük bezeler yapalım ve her birini merdane yardımı ile un serperek küçük yufkalar açarız beş tanesini üzerilerine nişasta ekip üst üste koyar diğer bezeleri aynı şekilde açarız.

Hazırlanan beşli küçük yufkaları uzun oklava yardımı ile büyütür tepsi genişliğinde açarız ve tepsiye yerleştirir üzerine ceviz ekeriz bunu her beş katta bir yapılır, böylece tüm hamurları tepsiye yerleştiririz

Tepsideki baklava yufkalarını önce ortadan artı şeklinde keser dört'e böleriz sonra sekiz'e sonrada yan dilimlere ayırıp baklava şekli çıkartırız, üzerine erittiğimiz tereyağı çok sıcakken baklava dilimlerinin her tarafına dökülür 180 dereceye ayarlanmış,ısıtılmamış fırına kızartmak için sürülür.

Derin bir tencereye şeker ve suyu koyup kaynatırız,kıvam kutunca limon suyunu ekleriz şerbet sıcak kaynarken soğuk baklava üzerine dökerek şerbetlenir.5-6 saat sonra baklava hazırdır

Baklava aile eş dost bayram ve kutlamalarda eksik etmediğimiz Türkün Milli Tatlısıdır. Afiyet Olsun