Kızılcıklı Tart Tarifi

Şeften Öneri : Kızılcığı taze alıp şekerle kaynatarak marmelat hazırlayabilirsiniz yada hazır marmelatta kullanabilirsiniz tarifte ve lezzetinde fark olmayacaktır.

200 gr. Toz şeker (1su bardağı)

240 ml. süzme yoğurt (1 su bardağı)

18 gr. nişasta (3 çorba kaşığı)

200 gr. Toz şeker (1su bardağı)

500 gr. labne peynir

1 paket vanilya

400 gr. toz şeker (2 su bardağı)

4 adet yumurta

400 gr. kızılcık marmelatı

240 ml. krema(1 su bardağı)

Kremayı bir tencerede kaynama noktasına gelinceye kadar ısıtınız vanilyayı ekleyerek karıştırıp kapağını kapatınız.

Kremayı bir tencerede kaynama noktasına gelinceye kadar ısıtınız vanilyayı ekleyerek karıştırıp kapağını kapatıp 15 dakika bekletiriz

Isıya dayanıklı bir kap içerisine yumurtaları ve toz şekeri koyarız ve su dolu bir kap icerisinde bennari usulü kısık ateşte yumurta ile toz şekeri çırpınız,krema karışımı ile nişastayı yumurtalara ekleyip mikser ile cirparken süzme yoğurtu ilave ederek çırpmaya devam ederiz.

Yanmaz bir tencere icerisine karışımı doker pisirmeye devam ederiz, ıslatılmış borcama kremayı bosaltınız oda sıcaklığını alınca buzdolabında 3-4 saat bekletir üzerine kızılcık dökerek çikolata sos ile süsleriz.

Kızılcıklı sütlü tarzınızı dilimleyerek servis ederiz.Afiyet Olsun

Isıya dayanıklı kap içerisine yumurtaları ve toz şekeri koyunuz, su dolu bir kap içerisinde benmari usulü kısık ateşte yumurta ile toz şekeri çırparız,krema karışımı,labne peyniri ve nişastayı ekleyip mikser ile çırparken süzme yoğurdu ilave ederek çırpmaya devam ederiz.