Isırgan Otu Gözlemesi

Isırgan otunun en önemli sağlık faydaları sırasıyla vücudu detoksifiye etmek,metobolik verimi artırmak, dolaşımı düzenleme, menopoz semptomların aza indirme, cilt bakım gibi sağlık alanlarında kullanılır ve gıda olarak çok çeşitli seçenek ve güven içinde tüketilir.

1 kg ısırgan otu

300 gr un

2 adet iri kuru soğan

1 adet Yumurta

1 fincan sıvıyağ

8 gr tuz (1 tatlı kaşığı)

1/2 kuru instant maya

2 su bardağı ılık su

1 tatlı kaşığı toz şeker

20 gr tereyağı

Isırgan otunu köke yakın yerinden parmaklarımızla sıkıca başaşağı tutarak mutfak makası ile taze dallarının yapraklarını geniş bir yıkama kabı içerisine keserek temizleriz ve kepçe ile karıştırarak bol su içerisinde birkaç defa yıkayıp toprağından arındırırız.

Kuru soğanları temizleyip küp küp doğrarız

Tava içerisine sıvıyağ koyup ocağın üzerine alarak yakarız ve soğanları tuz atarak soteleriz ve üzerine yumurta kırarak pişirirken ısırgan otunu ilave ederiz, üzerine tuz, pulbiber ekleyerek suyu çekinceye kadar çok pişirmeden(erimeden) ocağı kapatıp soğuturuz.

Hamur için: unun ortasını çukur yapıp, içerisine maya ve toz şeker ile ılık su dökerek maya nın açılmasını sağlarız ve tuz, sıvıyağ, su ilave ederek yumuşak hamur elde ederek mayalanması için 15 dakika dinlendiririz

Hamurdan yumurta büyüklüğünde bezler yapıp un ve oklava ile küçük lavaşlar açarak içerisine iç malzeme yi yarım sererek diğer yarım parcayı üzerine kapatıp parmak uçlarımızla bastırarak kapatırız. Bu işlemi bütün beze hamurları için uygularız.

Düz bir tavayı ocak üzerinde ısıtıp gözlemleri alt üst ederek pişiririz Aynı zamanda üzerini tereyağı ile yalayıp kızarmasını sağlayarak hertarafını eşit pişiririz.

Soğuyan gözlemeleri ortadan keserek soğuk servis ederken yanında ayran ile sunumu tamamlarız👩‍🍳Afiyet Olsun